Daugiabučio namo elektros instaliacija
Įmonė, atsakinga už elektros ūkį daugiabučiame name, turi būti kvalifikuota ir turėti nustatyta tvarka atestuotus specialistus, kurie elektros sistemos priežiūrą name privalo vykdyti pagal teisės aktuose nustatytus reikalavimus, atsako už jos techninę būklę, šalina smulkius gedimus, prižiūri bendrojo naudojimo patalpose esančius apšvietimo prietaisus, rūpinasi jų saugiu veikimu, keičia lemputes ir pan.
Vadovaujantis galiojančiais norminiais aktais, turi būti atliekami elektros instaliacijos izoliacijos ir pereinamųjų varžų matavimai.
Daugiabučių namų gyventojų atsakomybė už elektros įrenginių priežiūrą prasideda nuo elektros skaitiklio. Tai yra elektros tinklo nuosavybės riba, kai nuo jos už elektros įrenginių priežiūrą atsakingais tampa elektros energijos vartotojai.
Situacija senos statybos daugiabučiuose namuose yra kritinė. Nuo 1950-ųjų statytuose namuose išlikusi tuometinė instaliacija, o nuo to laiko labai išaugo elektros energijos suvartojimas.
Sovietmečiu statytuose namuose elektros sistemos būdavo projektuojamos taip, kad viename bute užtikrintų apie 2 kilovatų (kW) vartojamąją galią. O dabar dažnai vienu metu į tinklą įjungiama tiek prietaisų, kad jų bendra galia siekia 5 – 7 kW ir daugiau.
Senos statybos namuose ir mūriniuose, ir plytiniuose, elektros instaliacija yra iš aliumininių laidų. Jų srovės pralaidumas yra mažesnis negu varinių laidų ir dėl to jai esant didelei apkrovai (radiatorius, virdulys), gali pradėti kaisti, ar net užsidegti.
Pasenusią, nesaugią ir nepatikimą elektros sistemos įrangą būtina atnaujinti. Delsiant atlikti darbus, didėja avarijų tikimybė. Iš pagrindų atnaujinus viso namo elektros įrangą, galima sumažinti bendros elektros energijos suvartojimą. Patariama renovuoti elektros skydelius laiptinėse, keisti netvarkingą elektros instaliaciją rūsyje, įrengti šviestuvus su judesio davikliais bei atlikti kitus elektros sistemos atnaujinimo darbus.
Pašalinti elektros sistemos avarijos padarinius gali kainuoti daugiau, nei investuoti į naują įrangą. Įvykusi avarija gali sugadinti ir Jūsų buitinę techniką – skalbimo mašiną, TV įrangą, muzikos grotuvą ar kitus buityje naudojamus prietaisus.