LED lemputės ir fluorescencinės lempos
Šviesos diodas tai elektros prietaisas paverčiantis elektros energiją į šviesos srautą. Analogiškai kaip paprasta kaitrinė lemputė. Baltos šviesos dioduose naudojamos specialios medžiagos, kurios sumaišo mėlyną ir geltoną spalvas, todėl mes matome, kad diodas šviečia baltai. Šios medžiagos leidžia pasirinkti norimos spalvos atspalvius nekeičiant gamybos technologijos.
- Vienas iš didžiausių diodinių šviestuvų privalumų – taupumas. 1W didelio našumo diodas kokybiškai pakeičia 10W kaitrinę lemputę. Taigi, pasikeitę šviestuvus su kaitrinėmis lempomis į diodinius, Jūs galite 10 kartų sumažinti savo išlaidas skirtas apšvietimui.
- Kitas diodinių šviestuvų privalumas – greitas įsižiebimas. Jums nereikia laukti, kol pamirkčiojusi įsidegs liuminescencijos lempa arba kol kompaktinė liuminescencinė lemputė pasieks maksimalų intensyvumą. Šviesos diodai maksimalų intensyvumą pasiekia akimirksniu (per kelias nanosekundes).
- Kitas, nenuginčijamas diodų pliusas – jų degimo trukmė nepriklauso nuo įjungimų/išjungimų skaičiaus. Tokiu būdu Jūs ilgam pamiršite perdegusių lempučių keitimą.
- Diodiniuose šviestuvuose, mažinant šviesos intensyvumą, dar galima sutaupyti elektros energijos, nes mažėjant intensyvumui proporcingai mažėja ir elektros sąnaudos.
- Diodiniai šviestuvai yra saugus būdas apšviesti savo būstą. Diodinius šviestuvus galite jungti prie žemos įtampos maitinimo šaltinių (24, 12 ar 5 V). Jei neišmanote apie laidų sujungimus, tai Jums padės patyręs elektrikas, kuris įmontuos įtampą žeminantį transformatorių (iš 220 į 24 arba 12 V), o toliau laidus galėsite susikomutuoti patys vadovaudamiesi pateiktomis instrukcijomis.
- Vardinant diodinių šviestuvų privalumus, reikia paminėti ir tai, kad jie neturi savyje žmogui kenksmingų medžiagų. Tuo tarpu tiek liuminescencinės, tiek vadinamos „taupančios“ kompaktinės liuminescencinės lempos turi savyje gyvsidabrio. Diodo spektre nėra ne tik žmogui kenksmingos ultravioletinės komponentės, bet ir infraraudonosios (kitaip tariant, diodai nespinduliuoja šilumos). Jūs turbūt pastebėjote, kad kai jos veikia prie jų neįmanoma prisiliesti, nes yra nusideginimo galimybė. Diodiniai šviestuvai ne tik sumažina išlaidas elektros energijai, bet ir netyčia prie jų prisilietus -nenudegsite (šviestuvo temperatūra nepakyla aukščiau +40°C).
- Dioduose nėra dūžtančių dalių ir jie patys yra atsparūs agresyviai aplinkai. Juos netgi galima naudoti ant sunkiosios kelių priežiūros technikos. Halogeniniai žibintai neatlaiko vibracijų ir momentaliai perdega, o šviesos diodai patikimai veikia toliau.
- Daugelis ekspertų kaip pagrindinį diodų trūkumą mini jų kryptingumą, t.y. diodai šviečia tik tam tikru kampu, tačiau šiuo metu ši problema tapo išsprendžiama įvairių lęšių pagalba.
Kompaktiška fluorescencinė elektros lemputė (angl. CFL – compact fluorescent lamp) veikia ilgiau bei sunaudoja mažiau elektros energijos, nei įprastos kaitrinės lemputės. Jų degimo laikas yra apie 8000 valandų (lemputė turėtų degti daugiau, kaip 5 min, nes kitaip jos degimo laikas trumpėja), kai tuo tarpu kaitrinės lemputės dega apie 500-2000 valandų. Taip CFL sunaudoja vidutiniškai 4 kartus mažiau elektros energijos. Nors šios lemputės ir yra brangesnės už įprastas kaitrines lemputes, tačiau paskaičiuota, kad CFL atsiperka po 500 degimo valandų. CFL yra mažiau žalingos aplinkai, nes naudoja mažiau elektros energijos ir išmeta mažiau šiltnamio dujų, tačiau dėl jose esančio gyvsidabrio kyla problemų dėl CFL atliekų tvarkymo.
Privalumai:
- 4 kartus mažesnės elektros energijos sąnaudos;
- 4 ir daugiau kartų ilgesnis tarnavimo laikas;
- mažiau teršia aplinką.
Trūkumai:
- lemputėje esantis gyvsidabris sudaužius gali būti pavojingas sveikatai;
- sudėtingas atliekų tvarkymas;
- naudojant trumpiau nei 5 min trumpėja tarnavimo laikas.